Instagram Beğeni Sayısını Artırmanın Yolları

Instagram Beğeni Sayısını Artırmanın Yolları

Eğer bir markanız varsa veya internette takip edilebilecek bir ünlüyseniz ilk yapacağınız şeylerin başında Instagram hesabı açmak olacaktır. Kısa sürede daha fazla kullanıcı ve beğeni kazanmak isteyeceksiniz. Ancak Instagram üzerinde beğeni kazanmanın o kadar da kolay olmadığını kısa süre içerisinde keşfedebilirsiniz.

 

Bunun en büyük nedeni platformda karşınızda olan rakipleriniz değil aslında. Birçok nedenden dolayı beğeni sayınızı istediğiniz rakamlara çıkaramayabilirsiniz. Üstelik bir markaysanız ve ürünlerinizi Instagram üzerinden tanıtmak istiyorsanız az kalan beğeniler sizin için hiç iyi bir izlenim olmayacaktır.

 

Bugün Instagram kullanıcılarının yaklaşık % 90'ı bir işletme Instagram'ını takip ediyor, bu da takipçilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmek için mücadele eden binlerce başka markanın hem yerel hem de küresel olarak var olduğu anlamına geliyor.

 

İşletmeniz için Instagram'dan en iyi şekilde yararlanmak için, içeriğinizle etkileşim kurmak, web sitenize trafik çekmek ve Instagram varlığınızı artırmak için daha fazla takipçi çekmeniz gerekir. Tüm hepsinin başlangıç noktası da Instagram üzerinde beğeni sayınızı nasıl arttırdığınızdan geçiyor.

 

Bu yazıda size Instagram’ı kullanırken nelere dikkat etmeniz ve beğeni sayınızı nasıl arttırmanız gerektiğine dair tüyolar veriyor olacağız. Hazırsanız başlayalım.

 

Instagram Beğeni Sayısı Arttırmak İçin Kaliteli Fotoğraflar Çekin

Instagram Begeni Sayısı Arttırmak İçin Kaliteli Fotoğraflar Çekin

Instagram, son derece görsel bir sosyal medya platformu olduğunu her daim hatırlamakta fayda var. Bu nedenle Instagram beğenileri temelinin en önemli faktörlerinden biri görsel kalitesi olarak görünüyor. Öyle ki insanlar, içeriğinizi veya ürünlerinizi tanımadan önce markanızı tek bir gönderiye göre yargılıyor.

 

Instagram kullanıcıları markalardan yüksek kalitede içerik bekliyor. Yeni başlayan veya küçük bir yerel şirket olsanız bile, içeriğiniz potansiyel bir müşteri üzerinde ilk veya ikinci izlenim olacağı için fotoğraflar söz konusu olduğunda yine de en iyi adımlarınızı öne sürmeniz gerekiyor.

 

Fotoğrafınız ne kadar iyi olursa, o kadar çok beğeni, paylaşım, yorum ve etkileşim elde ediyorsunuz ve bu da sizi daha fazla takipçi edinmeye bir adım daha yaklaştırır.

 

Açıkçası mükemmel görseller ve yüksek kalitede görsel içerik için binlerce Türk lirası değerinde fotoğraf makinesine ihtiyacınız yok. Günümüzde birçok uygulama sayesinde dikkat çekici ve yüksek çözünürlüklü görselleri kısa zaman içinde üretebilirsiniz.

 

Bunun yanı sıra harika görünen çekimler yapmak istiyorsanız, en azından modern bir akıllı telefona sahipseniz bu işi halledebilirsiniz.

 

Instagram Kılavuzları Oluşturun

Instagram Kılavuzları Oluşturun

Instagram Kılavuzları 2020'nin ortalarında piyasaya sürüldü ve takipçiler için ürünleri veya önerileri keşfetmeyi kolaylaştırmak için kaynaklar veya "kılavuzlar" oluşturmak üzere tasarlandı. Bu, Instagram'da yayınlanacak ürünleri, etkileyicileri, tanınmış kişileri, markaları ve daha fazlasını içerebiliyor.

 

Rehberler, kendi Instagram içeriğinizi gruplayıp toplayabilmenin yanı sıra, diğer hesaplardan içerik getirmenize de olanak tanıyor. Bu oldukça yeni bir özellik olduğu için Instagram, popülerliği artmaya başladıkça Instagram Kılavuzlarına daha fazla özellik ekleyeceğinden eminim. Bu kılavuzların Instagram beğeni ve yorumları da arttıracağını görebilirsiniz.

 

Instagram Analizinizden Öğrenin

 

Instagram analizlerinizi kullanmak, hesabınıza daha fazla takipçi çekmenize neyin yardımcı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Analizleriniz yalnızca Business Instagram hesabınızdaki tarihe dayandığını unutmayın. Eğer kişisel bir Instagram profiliniz varsa bu analizlere ulaşamazsınız.

 

Aslında, hangi tür içeriğin takipçileri artıracağı ve sayfanızı yol boyunca büyüteceği konusunda size rehberlik etmeye yardımcı olacak odaklanmanız gereken iki ana analitik bulunuyor. Hadi onları biraz keşfedelim.

 

Instagram Kitle Analizi:

 

 • En iyi yerler: Bu bilgi, takipçilerinizin bulunduğu ilk beş şehri ve ülkeyi görmenizi sağlar.
 • Yaş aralığı: Takipçilerinizin kaç yaşında olduğunu öğrenmenin kolay bir yoludur. Instagram bunu şu aralıklarla ayırıyor: 13-17, 18-24, 25-34, 35-44, 45-54, 55-64, 65+.
 • Cinsiyet: Takipçilerinizin kadın ve erkek olarak ayrılmış dağılımı.
 • Takipçi saatleri: Takipçilerinizin Instagram'da günün ortalama saatini görmek için çok yararlı bir istatistik.
 • Takipçi günleri: Benzer şekilde yararlı olan bu bölüm, takipçilerinizin en aktif olduğu haftanın günlerini gösterir.

 

Bireysel Gönderi Analizi:

 

 • Etkileşimler: Bunlar, doğrudan gönderinizden alınan eylemlerdir. İster profilinizi, ister bir köprüyü ziyaret ediyor ister gönderinizdeki arama / e-posta düğmesini kullanıyor olun, bu öğeler burada izlenir ve kaydedilir.
 • Keşif: Benim kadar Instagram'a bağımlı olan herkes muhtemelen keşif özelliğini daha önce kullanmıştır. Daha sonra Instagram, şu anda sizi takip etmeyen, keşif yoluyla ulaşılan hesapların sayısını size bildirecektir.
 • Erişim: Gönderinin ulaştığı benzersiz hesap sayısı.
 • Gösterimler: Yayınınızın toplam görüntülenme sayısı. Instagram ayrıca, gönderinin platformda evden, hashtaglerden, profilden ve diğerlerinden nerede görüntülendiğini görmek için bunu kategoriye göre ayırır.
 • Kaydedilenler: Gönderinizi kişisel kaydedilmiş klasörlerine kaydeden benzersiz hesapların sayısı.
 • Yorumlar: Yayınınızdaki yorumların sayısı.

 

Instagram Beğeni Sayısını Artırmak İçin Konumları Ekleyin

Instagram Beğeni Sayısını Artırmak İçin Konumları Ekleyin

Gönderinize bir konum eklemek, Instagram'daki yerel katılımınızı ve beğenilerinizi artırmanıza yardımcı olur. Bunu, önceki ipuçlarımızda belirttiğimiz gibi yerel hashtagler ekleyerek yapabilir veya gönderinize bir coğrafi konum ekleyebilirsiniz.

 

Konumunuzu bir Instagram paylaşımınıza eklediğinizde bu konumda keşfet üzerinden birçok kişiye ulaşabilir ve daha fazla beğeni almayı başarabilirsiniz. Konumlar ister paylaşımlarda isterseniz de hikayelerde kullanılsın profilinize trafik çekmek açısından oldukça kullanışlı bir araç olacaktır. 

 

Fotoğraflarınızdaki bir konumu etiketlemek, bölgenizdeki kişilerin fotoğraflarınızı daha kolay görmesini sağlıyor. Genel bir konumu etiketlemek (belirli bir restoran yerine "Beyoğlu" gibi), insanların onu görme şansını artıracaktır. Yakınlarında fotoğraf arayan kişilerin onlarla etkileşim kurması muhtemeldir, bu da fotoğraflarınızdan daha fazla beğeni alma şansınız olduğu anlamına gelir.

 

Beğenileri Artırmak İçin Sahne Arkasını Paylaşın

Beğenileri Artırmak İçin Sahne Arkasını Paylaşın

Instagram beğenilerini arttırmanın bir diğer yolu da gerçeklikten geçiyor. Sosyal medya, hayranlarınızla ve takipçilerinizle daha samimi bir düzeyde bağlantı kurabileceğiniz bir yerdir. Bu sadece beğenmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda marka kişiliğinizi oluşturmanıza da yardımcı olur.

 

Takipçilerinize işletmenizin perde arkasında olan şeyleri görmesini sağlayın. Yeni çıkacak bir ürünü daha önceden gösterin ya da çalışanlarınıza yer verin. Bu tür içerik benzersiz ve ilgi çekicidir, yani takipçilerinizden beğeni toplaması muhtemeldir.

 

Yeni bir lansmanla, ofisteki çalışanlarla ilgili bir teaser paylaşabilir veya günlük aktiviteleri paylaşabilirsiniz. Instagram hikayeleri, yayınlar, makaralar ve IG yaşamları gibi özelliklerle bu tür içerikleri istediğiniz yerde ve istediğiniz uzunlukta paylaşabilirsiniz.

 

Hediyeler İle Etkileşimi Arttırın

Hediyeler İle Etkileşimi Arttırın

Bedava şeyleri herkes sever! Sadece beğeni ve yorum ile basit bir hediye vermek, Instagram'da daha fazla beğeni almanın en iyi yollarından biridir. Zorlayıcı herhangi bir şey istemediği için, hediye verdiğiniz Instagram paylaşımınızla bir ton beğeni toplamak kolaydır. 

 

Dikkatlerini çekmek için ödülünüzün çekici, ilgi çekici bir fotoğrafını oluşturun veya kullanın. Başlığında belirttikten sonra, hediyeyi kazanmak için görselin beğenilmesi gerektiğini açık ve kesin bir dil ile belirtin. Belki de birkaç görseli birden beğenmelerini isteyebilirsiniz.

 

Gönderilerinizi Arttırın veya Tanıtın

 

Artık Facebook reklam yöneticinize gitmek yerine, gönderinizi öne çıkarmak için Instagram’ın ara yüzünü kolaylıkla kullanabilirsiniz. Gönderiyi Öne çıkar butonundan bahsediyorum. Bu buton, tek bir gönderi içinde daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayan güçlü bir buton.

 

Güçlü hedefleme seçenekleri Facebook Reklamları platformuyla aynı. Reklamlarınızı görecek kişileri kesin bir şekilde seçmenize olanak tanıyan hedefleme sayesinde paylaşımınızı daha fazla kişi görecek ve beğenecektir.

 

Hedeflemeniz sağlamsa ve içeriğiniz ilgi çekiciyse, işinizle ilgilenen daha fazla takipçi kazanacağınıza bahse girebilirsiniz, bu da daha fazla beğeni anlamına gelir. Ancak bir gönderiyi güçlendirmek, bir reklam kampanyası oluşturmakla aynı şey değildir, onun mini bir versiyonudur.

 

Instagram Beğenileri İçin Video İçerik Oluşturun

 

Kalabalık bir Instagram ana sayfasında gezerken kullanıcıların dikkatini çeken birçok içerik var. Bunlar arasından öne çıkmak istiyorsanız paylaşımlarınızda daha fazla video içerik kullanmanız gerekiyor.

 

Özellikle 2020’lerin başından itibaren sosyal medya video içerik üreticiliği konusunda daha da ilerledi. Artık Instagram’ın rakiplerinin birçoğunun video tabanlı olması da bu platformda beğeni toparlayabilmek için video içeriği zorunlu hale getirdi.

 

Ürünlerinizden birinin "nasıl yapılır" ı, yeni çıkacak bir ürüne kısa bir göz atma veya başka bir ilgi çekici içerik fikrini içeren bir video yayınlamak, basit bir fotoğraftan çok daha heyecan verici bir medya parçası olabilir.

 

Tek dezavantajı, videonuz ilginç değilse, kitlenizin dikkatini çekmeyeceğinizdir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

1-Instagram’da daha fazla nasıl takipçi kazanabilirim?

Çok fazla sorulan bir soru olmasının yanı sıra kesin bir formülü yoktur. Trendleri takip etmeniz, daha fazla etkileşime girmeniz, kaliteli içerikler sunmanız, daha fazla hedef kitleden beğeni kazanmanız takipçi artımında etkili bir rol oynayacaktır.

2-Silinen Instagram hesabı kurtarılır mı?

Maalesef hesabınız silinmişse onu kurtarmanın bir yolu yoktur. Aynı e-posta adresiyle yeni bir hesap oluşturma şansı vardır, ancak kaybolan kullanıcı adı artık kullanılamayacaktır.

3-Instagram beğenilerini gizleyebilir miyim?

Son güncelleme ile markalar, içerik üreticileri ve daha fazlası gönderilerindeki beğenileri gizleyebilme imkanına sahip oldu. Normal hesaplarında yavaş yavaş beğenilerini gizleyebildiğini görebilirsiniz.

 

Sonuç olarak; Instagram'da daha fazla beğeni almanıza yardımcı olacak fikirlerden bazılarını yukarıda sıraladık. Günün sonunda Instagram beğenilerinin bir gösteriş ölçütü olduğunu hatırlamanızı isteyerek bu makaleyi bitirmek istiyorum. Unutmayın, ne kadar beğeni alırsanız alın, takipçilerinizi müşteriye dönüştürmezseniz, hepsi bu kadar beğenilir.

 

Tüm bunlarla uğraşmak istemezseniz gelin muhteşem Takipçi, Beğeni ve İzlenme paketlerimizle birlikte Tiktok hesaplarınızı büyütelim.

 

 

İletişime Geç