Instagram'da Nasıl Daha Fazla Takipçi Kazanılır - Instagram Büyümesi İçin Yollar

Instagram'da Nasıl Daha Fazla Takipçi Kazanılır - Instagram Büyümesi İçin Yollar

Instagram’da paylaşacağınız içeriği planlamak ve oluşturmak için saatlerinizi harcıyorsunuz. "Paylaş" ı tıkladıktan kısa bir süre sonra her şey yolunda diye düşünüyorsunuz. Çünkü harika bir şey yayınladığınıza eminsiniz.

 

Ardından, derin bir sessizlik çöküyor ya da bir avuç takipçinizden birkaç beğeni ve yorum alıyorsunuz ama o kadar. Peki ama dikkat çekici içerikler paylaşarak Instagram'da nasıl daha fazla takipçi edinirsiniz?

 

Instagram takipçi büyümesi için adım adım bir kılavuz yok. Ancak daha geniş bir kitleye ulaşmanıza ve yeni takipçiler kazanmanıza yardımcı olacak bazı tüyolar bulunuyor.

 

İşte Instagram'da daha fazla takipçi edinmenin birkaç yolu!

 

Takipçi Kazanmak İçin Biyografinizi Düzenleyin

Takipçi Kazanmak İçin Biyografinizi Düzenleyin

Size verilen 150 karakterden en iyi şekilde yararlanmaya çalışın. Instagram biyografiniz, potansiyel takipçilerinize kim olduğunuzu, neyle ilgili olduğunuzu ve profilinizi ziyaret ettikten sonra insanların hangi eylemi gerçekleştireceğini umduğunuzu söyler. İlk görüşte direk kullanıcılara kendinizi tanıttığınız alan olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

Instagram biyografinizi oluştururken şu adımları takip edebilirsiniz: 

  • Yaptıklarınızın net bir açıklaması
  • Kişiliğinizin dokunuşları
  • Harekete geçirici mesaj (alışveriş yapın, daha fazlasını okuyun, bizimle iletişime geçin, vb.)
  • Bir bağlantı

 

Instagram Takipçi Sayısını Artırmak İçin Doğru Zamanda Paylaşın

 

Instagram'da bir paylaşım yapmak için en iyi zamanı bul demediğimizi fark ettiniz mi? Gerçek şu ki, yüksek sayıda takipçiye ulaşabilmek için Instagram'da ne zaman paylaşım yapılacağına dair evrensel kesin bir cevap yok. Ama ideal zamanı keşfetmenin yolu var, o da şu an sahip olduğunuz takipçiler.

 

Öncelikle, hedef kitlenizin ne zaman çevrimiçi olduğunu anlamak için Instagram analizlerini kullanın. Instagram işletme profilinizden "Analizler" kısmına gidin. Hedef Kitlenizin detaylarının gösterildiği yere kaydırın ve ardından "Tümünü Gör" e dokunun. Hedef kitlenizin en aktif zamanlarını buradan bulabilirsiniz.

 

Instagram Analizler, paylaşım yapmanız için en iyi zamanınızı bulmanıza yardımcı olacaktır.

İçeriğinizin en alakalı olduğu zamanı da düşünmelisiniz.

 

Örneğin, adım adım tarif edilen bir tarif videosu, insanların yemek pişirme olasılıkları daha yüksek olduğu için mesai saatleri dışında daha iyi performans gösterebilir. Diğer yandan, bir kahve markasının paylaşım yaparken, insanlar öğleden sonra bir çöküş yaşadığında öğleden sonra 2 gibi daha yüksek geri dönüşler alabilir. Farklı gönderi süreleriyle denemeler yapın ve etkileşimi izleyin.

Bu şekilde hem var olan takipçilerinizden etkileşim alırsınız hem de potansiyel Instagram takipçisi kazanabilirsiniz.

 

Instagram Algoritmasının Nasıl Çalıştığını Öğrenin

 

Birçok Instagram kullanıcısı başlangıçta kronolojik bir beslemeden sıralı zaman çizelgesine geçiş konusunda paniğe kapıldı. Ancak, değişiklikten bu yana, ortalama gönderi öncesine göre % 50 daha fazla takipçi tarafından görülüyor. Öyleyse, Instagram algoritmasını nasıl yeneceğinizi öğrenmeyi unutun. Bunun yerine, sistemi kendi yararınıza kullanın.

 

Her bir kişinin Instagram akışında neyin öne çıkacağını belirleyen altı faktör bulunmaktadır: ilgi, dakiklik, ilişki, sıklık, takip ve kullanım.

  

Farklı İçerik Türleriyle Denemeler Yapın

Farklı İçerik Türleriyle Denemeler Yapın

Instagram, fotoğraflardan çok daha fazlasıdır. Yıllar geçtikçe, Instagram platformda içerik paylaşmanın birçok farklı yolunu tanıttı. Farklı içerik türlerini kullanmak size fayda sağlayabilir. Instagram'da daha fazla takipçi kazanmanın en iyi yollarından biridir. Neden mi? Çünkü bu markanıza daha geniş bir hedef kitleye ulaşma ve onlarla bağlantı kurma şansı verir.

 

Algoritma kullanıcıların ilgi alanlarını inceler. Instagram kullanıcılarına en sık etkileşimde bulunmayı sevdikleri içerik türlerini göstermeye odaklıdır. Dolayısıyla, bir kişi Instagram’da videoları diğer yayın türlerine göre daha sık beğenir ve yorum yaparsa, muhtemelen Instagram akışlarında daha fazla Reels içeriği görürler.

 

Her içerik türünün avantajları vardır. Örneğin, Instagram Reels’ın bir avantajı var çünkü bunlar en yeni içerik türüdür ve Instagram her zaman yeni özellikleri zorlar. Uygulama, 2020'de Instagram Reels’ı aktif ettiğinden beri düğmesini menü çubuğunun orta konumuna taşıdı ve Reels, Keşfet sayfasındaki fotoğraf gönderilerinden daha büyük görünmesini sağladı. Her gün milyonlarca kişinin Keşfet sayfasında gezdiğini düşündüğümüzde, kaç kişiye ulaştığınız konusunda büyük bir fark yaratabilir.

 

Takipçilerinizi Artırmak İçin Marka Sesinizi Bulun

 

Size bir sır vereyim. İnsanlar satış odaklı paylaşımları sürekli görmek için markanızın sosyal medya hesabını takip etmezler. Bu kişiler marka hesabınızı takip ediyorlar, çünkü kişiliğinizden ve yarattığınız içerikten hoşlanıyorlar.

 

Benzer sektörlerde olsanız bile, bir işletme için işe yarayan şey markanıza uymayabilir. Bu yüzden kendi sesinizi ve özgünlüğünüzü bulmak takipçi sayınızın artmasında çok önemli bir faktör olacaktır.

 

Takipçilerinizin merak edeceği, sizi takip etmesini sağlayacağı paylaşımları oluşturun, farklı konseptler yaratın ve her zaman özgün olun.

 

Hashtag'leri Araştırın ve Kullanın

Hashtag'leri Araştırın ve Kullanın

Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram üzerinde kadar önemli oldukça gibi görünüyor. Doğru hashtag'ler trafik genişliğinizi artırabilir ve hedeflenen bir kitleye daha kolay ulaşmanızı sağlayabilir. Bununla birlikte yeni takipçilerle tanışmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

 

Hedef kitlenize hitap edecek hashtag'ler bularak başlayın.

 

Daha fazla Instagram takipçisi kazanmak istiyorsanız, hashtag'ler çok önemlidir. Hashtag kullanmak, insanlar başka bir gönderiden aynı hashtag'e dokunduklarında içeriğinizi arama veya filtreleme yoluyla keşfedilebilir hale getirir. İnsanlar en sevdikleri hashtag'lerini bile takip edebilirler, böylece yeni kullanıcılar sizin hesabınızı daha hızlı ve kolay bir şekilde keşfedebilir.

 

Instragram Takipçi Artırmak İçin Hedef Kitlenizle Etkileşim Kurun

Instragram Takipçi Artırmak İçin Hedef Kitlenizle Etkileşim Kurun

Instagram'da büyüme için etkileşim çok önemlidir. Birçok hesap, bu analizlerin temelini dikkate almadan beğeni ve yorumlara odaklanma hatasını yapar. Eğer temel hedefiniz daha fazla Instagram takipçisi edinmek ise, takipçilerinizi çok daha yakından tanımanız gerekir.

 

Birinin paylaşımınızı görmesinin, sizi takip ettikleri anlamına gelmediğini unutmayın. Potansiyel bir takipçiyle etkileşim kurma şansınız varsa, onu yakalamalısınız. Her yorum, yeni bir takipçi kazanmak için bir fırsattır. Bu yüzden aldığınız her yoruma yanıt verdiğinizden emin olun. Etkileşimden kaçmayın.

 

Ancak takipçilerinizin sohbeti başlatmasını beklemeyin. Etkileşimi başlatacak fırsatları yaratın. Instagram Hikayelerinde açık uçlu sorular ve anketler gibi Instagram etiketlerini kullanın.

 

Fotoğraf başlıklarınızda sorular sorun. İnsanları, "Bu konsere gitmek istediğiniz üç kişiyi etiketleyin!" gibi yönlendirmelerle yorumlarda arkadaşlarını etiketlemeye teşvik edin!

 

Instagram Takipçi Artırmak İçin Başkalarıyla İşbirliği Yapın

 

Instagram takipçileri kazanmanın bir başka harika yolu, ortaklıklar veya influencerlar ile kampanyalar yoluyla işbirliği yapmaktır. 

 

Influencer pazarlama, Instagram takiplerinizi büyütmenin başka bir yoludur. Bütçeniz varsa, markanızı tanıtmak için içerik oluşturuculara ödeme yapabilirsiniz. Ancak, basit ve düşük bütçeli tutmayı umuyorsanız, mikro influencerlar (1.000-10.000 takipçi) çok daha etkili olabilir. Aslında, mikro fenomenlerden gelen içerik, daha büyük hesaplardan gelen içerikten daha yüksek katılım oranlarına sahiptir. İşbirlikleri kurmak için mikro influencerları arayabilir veya kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği yeniden paylaşabilirsiniz.

 

Takipçi Artırmak İçin Instagram'ınıza Başka Bir Yerden Bağlantı Verin

 

İnsanların Instagram'ınızı bulmasını kolaylaştırın. Instagram hesabınız keşfetmek için hiç kimse web sitenizin sayfalarını araştırmak zorunda kalmamalıdır. Görünür alanlarda yönlendirmeler kullanın. Hatta maillerinizde bile sosyal medya hesaplarınıza yönlendirmeler eklemeyi ihmal etmeyin.

Eğer ürün satıyorsanız, ürün paketleriniz üzerinde de sosyal medya hesaplarınızın adresi yer alabilir. Bu şekilde Instagram üzerinden daha fazla takipçi kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

Sonuçlarınızı Analiz Edin

 

Instagram'da daha fazla takipçi edineceğinizi anlamanın bir diğer yolu, mevcut hayranlarınızın neye yanıt verdiğini iyice analiz etmektir. Instagram Analizleri ile doğrudan uygulamada veya üçüncü taraf analiz araçları aracılığıyla birkaç Instagram ölçümünü yakından izleyebilirsiniz. Bu şekilde stratejinizi geliştirebilir ve belki de tümden değiştirebilirsiniz.

 

Beğeniler ve yorumlar gibi gösteriş metriklerine takıntılı olmayın. Bunun yerine, metriklerin size ne söylediğini düşünün. Örneğin, yeni bir hashtag'i test ediyorsanız, yeni takipçiler ve erişim gibi metrikler size bu hashtag'in değeri hakkında mevcut takipçilerinizin beğenilerinden daha fazlasını söyleyecektir. Bununla birlikte, farklı paylaşım saatleri deniyorsanız, gösterimler size içeriğinizin ne zaman görülme olasılığının en yüksek olduğu konusunda bir fikir verebilir. Nihai hedefiniz, hangi metriklerin en önemli olduğunu belirleyecektir.

 

Verilerinizi analiz etmek, eğilimleri belirlemenize ve hangi içeriğin hedef kitlenizde yankı uyandırdığını anlamanıza yardımcı olabilir.

 

Trendleri izleyin. Belirli bir resim türü daha fazla gösterim veya etkileşim alıyor mu? Bu resimlerden daha fazlasını yayınlayın ve takipçilerinizin nasıl tepki verdiğini görün. Belirli hashtag'ler sizi takip etmeyen insanlardan daha fazla beğeni alıyor mu? Bu hashtag'leri daha sık kullanın ve yeni takipçilere göz kulak olun.

  

Sıkça Sorulan Sorular

 

1-Instagram Takipçi sayısı nasıl artar?

 

Kesin bir cevabı yok ancak yaptığınız paylaşımlarla ve reklamlarla daha fazla takipçiye ulaşabilirsiniz. Veya profesyonel bir ekip ile anlaşarak hesabınızı yönetmelerini ve takipçi sayınızı artırmayı isteyebilirsiniz.

 

2-Instagram Hashtag kullanım sınırı var mı?

 

Instagram, gönderi başına en fazla 30 hashtag'e izin verir, ancak yalnızca 30'a ulaşmak için ekstralara girmeyin.

 

3-Instagram’da reklam nasıl verilir?

 

Instagram’da reklam vermek için iki yol vardır. Birincisi Facebook reklam yöneticisi üzerinden bağladığınız Instagram hesabına reklam vermek. İkincisi ise Instagram üzerinden öne çıkarmak istediğiniz görselin altında yer alan “Gönderiyi Öne Çıkar” butonu ile.

 

Son olarak; istikrarlı Instagram büyümesi istiyorsanız, hedef kitlenize düzenli olarak kaliteli içerik vermelisiniz. Kişisel hesaplar için parça parça sosyal medya iyi olsa da işletmelerin daha stratejik olması gerekiyor.

 

Ele aldığımız tüm taktikler daha fazla Instagram takipçisi kazanmanıza yardımcı olacaktır ancak bunlar bir kez yapıp bırakabileceğiniz şeyler değildir. Sosyal medya içerik stratejinizi takip etmek çok önemlidir.

 

Tüm bunlarla uğraşmak istemezseniz gelin muhteşem Takipçi, Beğeni ve İzlenme paketlerimizle birlikte Instagram hesaplarınızı büyütelim.

 

İletişime Geç